Tenhle článek potřebuje trochu úvodu.
Jsem posedlá svými vlasy. Rozmazluju je, podstrojuju jim samé dobroty a jsem ochotná zkusit kdejakou obskurnost, která by mi mohla pomoct k vlasům až na zem.
Už vás to odradilo?
![]() |
zdroj |
Moje vlastní vlasy jsou děs běs. Je jich asi pět a půl, jsou jemné, rovné jako hřebíky, mají trochu sklony se mastit u kořínků a vysušovat u konečků (když je dlouho nezastřihnu) a mají takovou myší šedohnědou barvu. Nic s čím bych chtěla dobrovolně chodit po světě (všichni moji sourozenci mají vlasy husté, kudrnaté a tmavě hnědé - no nezáviděli byste?).
O henně byla všude napsána už spousta písmenek. Zaslouží si to, protože, alespoň pro mě, je to pomalu zázrak. Nejdřív si dáme trochu teorie.
Co je vlastně ta zázračná henna?
Existuje jí víc druhů, nejznámější je Lawsonia inermis neboli henna bílá - kytka, která běžně roste v Africe a jižní Asii. Nejlepší na ní je ale to, že obsahuje spoustu červeného pigmentu v listech a stoncích, které když se usuší a rozemelou, dají se použít jako barvivo. Téměř na všechno. Pigment se váže na proteiny, proto krásně drží na vlasech, kůži, hedvábí, nehtech, vlně.
![]() |
zdroj |
Dost teorie, jak vypadá praxe?
Hennu koupíte jako balíček zeleného prášku, který smrdí trochu jako seno. Mně to nevadí, ale někdo to nemůže vystát. Aby barvila, je potřeba ji rozmíchat v nějaké tekutině. Nejčastěji se používá voda - to je nejjednodušší způsob. Ale s hennou se dá dělat taky spousta alchymie. Přidáte citron, olej, trochu jablečného octa, místo vody třeba čaj, setkala jsem se i s vínem,... Možností je spousta. Já nejčastěji zalívám černým čajem s trochou olivového oleje a jablečného octa. Ten ocet je tam proto, že v kyselém prostředí by měla henna barvit víc do oranžova než do červena. Olej sousta lidí přidává jako prevenci proti vysušeným konečkům.
![]() |
zdroj |
![]() |
zdroj |
Jedním slovem - skvěle! Moje vlasy ji asi milují, protože jsou po ní lesklé, hladké, rezavé jako liška a voní jako seno. Také mi vydrží déle, než se začnou mastit (předtím jsem je musela mýt téměř každý den, teď jen cca 2-3x do týdne, podle toho, co mám v plánu). Tím, jak je henna obalí, jim přidá i na objemu, takže jsou tluštší a nejsou pořád tak upláclé u hlavy. Prostě super :)
Většina lidí, co se rozhodla zkusit hennu, sáhla po té, kterou prodává dm drogerie. Poučená zkušenostmi svojí maminky, které nezakryla ani jednu šedinu a ohlasy z internetu jsem sáhla do jiných vod. První henna, kterou jsem si koupila, byla od Henné Color. Od té doby jsem jich vystřídala už pár, a poslední dobou pro ni nejvíc chodím do arabských obchodů, kde mají pokaždé jinou, pokaždé levnější než v "normálních" obchodech a pokaždé funguje.
![]() |
zdroj |
![]() |
zdroj |
Dokonce i když netoužíte mít vlasy barvy ohně. Mnoho značek vyrábí hennové prášky v různých odstínech - od nebarvící až po černočernou. Dělají to tak, že červenou hennu smíchají s jejími jinými odrůdami, které barví třeba do černa, u nebarvících směsí, které slouží jen pro vyživení vlasů, pigment chybí úplně. Nutno říci, že hennou nejde vlasy zesvětlit - pouze změnit jejich barevný odstín.
Dali jste někdy henně šanci? Jaký byl výsledek?
A byly by jste pro další články o vlasech a o jejich rozmazlování přírodou?
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji Vám za krásný komentář!